Jesteś tutaj: ZSEM.EDU.PL Aktualności

  • 2018-04-11 W konkursie Nowy Sącz - Nowe Technologie na II i III miejscu!

    Drugie miejsce zajęła ekipa Mateusz Garwol i Filip Oleksy z Zespołu Szkół Elektryczno Mechanicznych w Nowym Sączu. Warto zaznaczyć, że ten sam skład zajął pierwsze miejsce w zeszłorocznej odsłonie konkursu. W tym roku jako projekt zgłoszeniowy młodzi innowatorzy zaprezentowali projekt EasyBARman, czyli automat do przyrządzania napojów, który robi je pod dyktando właściciela. By wykonać drinka alkoholowego należy wprowadzić specjalną kartę, która jest dowodem na to, że mamy ukończone 18 lat. Maszyna waży ciecz, by zachować idealne proporcje gotowego napoju a do tego projektanci wykorzystali niej zamek ze starego Mercedesa. Więcej w materiale filmowym.

    Podczas finału drużyna zaprogramowała i zbudowała kosiarkę ogrodową, która sama „namierza” trawnik i wyłącza się automatycznie po napotkaniu przeszkody w kolorze innym niż zielony oraz po oderwaniu lub zboczeniu z nawierzchni przeznaczonej do koszenia.

    III miejsce a trzeciej pozycji uplasowali się Rafał Dutka i Rafał Czajka z Zespołu Szkół Elektryczno Mechanicznych w Nowym Sączu. Ich pierwszy projekt to ramię chwytające na platformie gąsienicowej, które może służyć jako domowy asystent, pomocnik osób niepełnosprawnych albo tym, którzy pracują w trudno dostępnych warunkach. W finale zrobili urządzenie, które potrafi się skrupulatnie poruszać po trasie, w której wyznacznikami kierunku są kolory identyfikowane i rozpoznawane przez urządzenie. Konstruktorzy są przekonani, że ich wynalazek może w przyszłości sprawdzić się – oczywiście przy dopracowaniu całej koncepcji – jako przewodnik osób niepełnosprawnych.

    Zwycięskie drużyny dostały nagrody pieniężne w wysokości kolejno: 1500, 1000 i 500 złotych. Nagrodę finansową otrzymała również szkoła, do której uczęszczają zwycięzcy a ich opiekunowie, nauczyciele zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami.

Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce