Jesteś tutaj: ZSEM.EDU.PL Aktualności

 • 2018-06-13 INFORMACJA PO I KONFERENCJI METODYCZNEJ DLA WYCHOWAWCÓW

  INFORMACJA PO I KONFERENCJI METODYCZNEJ DLA WYCHOWAWCÓW

   

   

              W miniony piątek (8 czerwca 2018r.) odbyła się w naszej szkole I Konferencja Metodyczna dla Wychowawców Szkół Podstawowych i Średnich z terenu miasta Nowego Sącza. Organizatorem Konferencji był wydział Edukacji Urzędu Miasta w Nowym Sączu oraz Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych, natomiast patronat honorowy objął Prezydent Miasta Nowego Sącza – Ryszard Nowak.

   

              Zgromadzeni nauczyciele – wychowawcy oraz pedagodzy z ponad 20 sądeckich szkół podstawowych i średnich, debatowali nad zagadnieniem wzajemnej komunikacji i relacji interpersonalnych między uczniami i nauczycielami, koncentrując się głównie na przekazach niewerbalnych (tzw. mowie ciała). Mottem przewodnim konferencji było pytanie „Co mówią do nas uczniowie, kiedy nic nie mówią ?”.

   

              W pierwszej części konferencji nauczyciele skupili się głównie na zagadnieniach teoretycznych, gromadząc spory zasób wiedzy i umiejętności w zakresie „komunikacji bez mówienia”. Dotyczył on typologii najważniejszych komunikatorów oraz zasadniczych sposobów przekazywania informacji (m.in. mimika, kinezjetyka, proksemika, paralingwistyka), a także poruszał zagadnienia trudności i barier komunikacyjnych. Natomiast drugą część konferencji stanowiły działania praktyczne, w postaci zajęć lekcyjnych, z udziałem młodzieży z klasy 3j tutejszego technikum. Podczas tej formy szkolenia wykorzystano uprzednio poznane zagadnienia teoretyczne.

   

              W trzeciej części spotkania nauczyciele, wraz z przedstawicielem Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Nowego Sącza – Inspektorem Marcinem Gajosem, z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w omawianiu przeprowadzonej lekcji, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami oraz wymieniając wnioski, przydatne w dalszej pracy dydaktyczno-wychowawczej z dziećmi i młodzieżą szkolną.

   

              Konferencję przygotowała oraz przeprowadziła p. Bernadetta Górska, nauczyciel ZSE-M w Nowym Sączu.Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce