Jesteś tutaj: ZSEM.EDU.PL Jack Teler - spotkanie z himalaistą.

Pustkowie Karakorum,  Góra Marzeń K2
na spotkaniu himalaisty Jacka Telera
z  grupą Ekoturystów

W ubiegłą sobotę (19 październik 2013) w Centrum Kultury i Sztuki Sokół w Starym Sączu odbyło się spotkanie z podróżnikiem Jackiem Telerem na temat „Gór Pakistanu”. Uczestniczący uczniowie to klasa 2bLO oraz 1kTe.
  Został on przedstawiony przez dyrektora Centrum Kultury i Sztuki Sokół jako skromnego człowieka, któremu nie zależy na rozgłosie i uznaniu. Dlatego też po spotkaniu nie można było liczyć na autograf podróżnika. Podczas spotkania Jacek Teler podzielił się z nami swoimi przeżyciami, anegdotami z wypraw w góry oraz wykonanymi zdjęciami, dzięki czemu atmosfera panująca w sali kinowej była bardzo przyjazna.
Himalaista zaskoczył nas nie tylko swoimi barwnymi opowieściami, zdjęciami i filmem wspominającym jego „porachunki” z K2 i innymi szczytami Karakorum, ale również swoją osobowością, inteligencją i poczuciem humoru. Wspomnienia ze wspinaczki wzbogaciły opowieści o Pakistanie jako kraju, którego pokazał od zupełnie innej strony. Przedstawił Pakistańczyków w taki sposób, w jaki nie pokazują tego media - ponieważ on przebywał z nimi, mieszkał i rozmawiał.
Podróżnik pokazywał swoje zdjęcia, które nie zawsze były w najlepszej jakości, jednak w pełni oddawały klimat i emocje towarzyszące podczas pobytu w Pakistanie. Sam autor zdjęć uważał, że jego fotografie nie były robione w celach artystycznych, miały natomiast przyjąć formę reportażu. Wielokrotnie wspominał on również, że w Pakistanie zakazane jest wykonywanie zdjęć kobietom i dzieciom, dlatego aby je wykonać mieszkał wraz z nim i zdobywał ich szacunek. Ukazane zdjęcia pochodziły z ostatnich 10 lat podróży Jacka Telera, dzięki czemu całość spotkania została podzielona na dwie części. Jacek Teler opowiadając swoje historie zwracał się do widzów w sposób bezpośredni. Wielokrotnie podczas pokazu rozmawiał z nami odpowiadając na nasze pytania.
 W pierwszej części spektaklu podróżnik opowiadał o kulturze i przyrodzie kraju Pakistanu. Można było dowiedzieć się i poznać znajdujące się tam tereny oraz wyznawaną religię. Jacek Teler podzielił również pejzaże górskie na 2 rodzaje: barok i gotyk. Podczas opowiadania o Himalajach przytaczał nam swoje spostrzeżenia, że Himalaje zachwycają barokowym przepychem form i barw, zaś przeciwnie - góry Karakorum zaliczał do gotyku, ze względu na wzniosłe wieże (szczyty gór).
Przeciętny Kowalski mówiąc "Himalaje" wrzuca do jednego worka Mt.Everest pospołu z K2. Nic bardziej mylnego. Podczas gdy himalajski pejzaż zachwyca barokowym przepychem form i barw, to ubogie i bezludne pustkowie Karakorum zawsze na myśl przywodzi mi gotyckie wyniosłe wieże. Pragnę opowiedzieć o moich samotnych zmaganiach z taką wieżą, górą moich marzeń K2."- mówi Jacek Teler.

W drugiej części spotkania podróżnik pokazał i opowiedział nam o swoich wyprawach w góry – w tym również jego największe marzenie, podróż na K2.  Podzielił się on także z nami swoimi przeżyciami i anegdotami. Jedną z nich jest np. historia, w której fotografował on lawinę spadającą ze zbocza góry. Na zdjęciu zaś uchwycony został kucharz który uciekał przed pędzącą połacią śniegu znajdującą się zaraz za nim.
 "Tyle po sobie pozostawię, Tyle zabiorę z sobą.." tymi słowami rozpoczyna się film, kończący spotkanie.  Teler podczas jednej ze swojej wspinaczek na K2 w 2006 r zaledwie 250 m od szczytu stanął przed wyborem  czy iść dalej, kiedy lawina porwała trzech Rosjan z jego ekipy, zdecydował się zawrócić. Człowiek z niezwykłą pasją, umiłowaniem gór i zasadami, które stawia ponad wszystko.  Nie robi nic aby zaistnieć, jak sam mówi nie bierze udziału w wyścigu zdobywając szczyty za wszelką cenę.
 Całość pokazu miała trwać nieco ponad 1 godzinę, jednak przeciągnęła się o 2 kolejne. Nie uważamy tego za stracony czas, jednak kolejną okazję do głębszego poznania świata.

Uczestnicy i autorzy relacji oraz zdjęć:
Klasa 2bLO
Anna Sekuła
Ada Szewczyk
Weronika Wielocha
Klasa 1 k Te
Michał Szkarłat
Grzegorz Żelasko
Michał Samek
Dariusz Cabała

Opiekun Ekoturystów A. Chronowska

Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce