Jesteś tutaj: ZSEM.EDU.PL Jan Karski- ocalony bohater

Jan Karski- ocalony bohater

q
 ,,Jan Karski- ocalony bohater” to projekt mający na celu przybliżenie postaci Jana Karskiego – moralnego autorytetu, polskiego bohatera XX wieku o międzynarodowym wymiarze – w atrakcyjny sposób mieszkańcom naszego miasta.

Powszechnie znana jest misja Jana Karskiego z 1942 roku, ale nie wszyscy wiedzą, że nie byłoby „Raportu Karskiego”, gdyby nie odwaga niewielkiej grupy mieszkańców Nowego Sącza.

W czerwcu 1940 roku Karski, działając z ramienia władz podziemnych w pracach kurierskich dla rządu polskiego na uchodźctwie we Francji, wpadł w ręce gestapo na Słowacji. Po akcji ZWZ został odbity ze szpitala w Nowym Sączu.

W odwecie za to 21 sierpnia 1941 roku w  Biegonicach Niemcy rozstrzelali 32 zakładników, a kilka innych osób zostało aresztowanych i wywiezionych do obozów koncentracyjnych.

 W realizację tego projektu włączyli się uczniowie ZSEM pod kierunkiem mgr Elżbiety Boruch.

Ich praca została bardzo wysoko oceniona,budząc duże uznanie podczas konferencji historycznej.

Uczniowie w składzie;Adrian Dybiec,Radosław Nowak, Adrian Szołdra i Paweł Malankiewicz-reprezentowali klasę IIIjTZ,bracia Łukasz Jeleń klasę IIIm TZ zaś Adrian młodszy z braci klasę IImTZ.

Uczniowie przygotowali stronę internetową,plakat,który stał się logo projektu,komiks ,który spotkał się z aplauzem,prezentacje multimedialne o działalności Jana Karskiego i sądeczan,jak również współprcowali w montażu filmu -wywiadu z ostatnim żyjącym uczestnikiem akcji S-odbicia Karskiego z sądeckiego szpitala.

Jednym z działań zaplanowanych w projekcie była konferencja naukowa, która odbyła się w Nowym Sączu w Miasteczku Galicyjskim w dniu 9 października o  godzinie  9.00.

Projekt realizuje Małopolskie Towarzystwo Oświatowe w Nowym Sączu pod kierunkiem Prezesa MTO Pani mgr Beaty Budzik. Jest on współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2013r”.

Wśród gości była obecna młodzież z placówki edukacyjnej Hakfar Hayarok z Tel Avivu ( Izrael).

Zainteresowanych odsyłam do stron www.ntvsadecka.pl, www.karski-nowysacz.pl, www.sadecznin.info .

 

Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce