Jesteś tutaj: ZSEM.EDU.PL Wizyta w Lubaczowie

Delegacja Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. gen. Józefa Kustronia i Pani Ewa Kustroń Ramos, wnuczka generała w Lubaczowie

W dniach15-16 września 2014r. w obecności uczniów z Zespołu Szkół im gen Józefa Kustronia w Lubaczowie, uczniowie "Elektryka"  wraz z nauczycielami: wicedyrektor Krystyną Rembiasz, Teresą Stasiak i Tadeuszem Zawiślanem, przemierzyli wspólnie szlak, jakim kroczył przed 75 laty generał.
Pierwszym miejscem, w które się udali się uczniowie obu Szkół był Horaj, upamiętniający bitwę pod Oleszycami, w której brał udział patron obydwu szkół. Następnie ruszyli w stronę Starego Dzikowa, odwiedzając m.in. zabytkową cerkiew, gdzie Andrzej Wajda kręcił sceny do filmu "Katyń".
 Na miejscowym cmentarzu modlili się za bohaterów ojczyzny. Ważnym miejscem była Koziejówka, gdzie  Józef Kustroń został ranny. Grób bohatera  pierwotnie  znajdował się w Ułazowie, gdzie jego wnuczka zapaliła znicz przy pamiątkowej tablicy. Ostatnimi miejscami na mapie były: cmentarz w Żelichówce i  Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Rolę przewodnika po szlaku gen. Józefa Kustronia piastował m.in. pan Marcin Łabisz, nauczyciel historii.
W drugim dniu pobytu na Ziemi Lubaczowskiej uczniowie uczestniczyli w uroczystej akademii z okazji 75. rocznicy tragicznej śmierci generała brygady Józefa Kustronia. Uroczystość została uczczona odsłonięciem Jego pomnika w Zespole Szkół w Lubaczowie
Pomnik gen. Józefa Kustronia odsłonił w Lubaczowie  między innymi Tadeusz Sławecki, minister edukacji. Uroczystość zgromadziła ponad tysiąc osób. Był biskup, przedstawiciele WP, Straży Granicznej, jednostek strzeleckich, parlamentarzyści, samorządowcy.  Ważnym historycznym wydarzeniem było spotkanie niemalże wszystkich sztandarów szkół noszących imię gen. Józefa Kustronia w Polsce (Zespół Szkół w Lubaczowie, Szkoła Podstawowa w Starych Oleszycach, Jednostka Strzelecka Nr 2033, ZSEM Nowy Sącz)
W drodze powrotnej do Nowego Sącza odwiedzili jeszcze koszary 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. Józefa Kustronia i izbę pamięci w Rzeszowie.

Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce