Przydatne linki

Dzienniki

Ø  Dziennik Polski - dzis.dziennik.krakow.pl

Ø  Fakt - efakt.pl

Ø  Gazeta Krakowska - www.gk.pl

Ø  Gazeta Prawna - www.gazetaprawna.pl

Ø  Gazeta Wyborcza - www.gazeta.pl

Ø  Nasz Dziennik - www.naszdziennik.pl

Ø  Puls Biznesu - www.pb.pl

Ø  Rzeczpospolita - www.rzeczpospolita.pl

Ø  SuperExpress - www.se.com.pl

Ø  Trybuna - www.trybuna.com.pl

Czasopisma

Ø  Cogito - cogito.com.pl

Ø  Dziewczyna - www.dziewczyna.pl

Ø  Newsweek. Polska - www.newsweek.pl

Ø  Newsweek (wersja angielska) - www.newsweek.com

Ø  Perspektywy - perspektywy.pl

Ø  Polityka - www.polityka.pl

Ø  Świat Nauki - www.swiatnauki.pl

Ø  Wiedza i Życie - www.wiz.pl

Dla nauczycieli

Ø  Ministerstwo Edukacji Narodowej - www.men.gov.pl

Ø  Kuratorium Oświaty w Krakowie - www.kuratorium.krakow.pl

Ø  Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie - www.cke.edu.pl

Ø  Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie - www.oke.krakow.pl

Ø  Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie - www.codn.edu.pl

Ø  Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie - www.mcdn.edu.pl

Ø  Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Nowym Sączu - www.nowysacz.mcdn.edu.pl

Ø  Bibliotekarz Szkolny – wszystko o prowadzeniu biblioteki -www.vulcan.edu.pl/bibliotekarz

Ø  Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej - www.cmppp.edu.pl

Ø  Eduforum – portal edukacyjny dla nauczycieli - www.eduforum.pl

Ø  Literka.pl – portal edukacyjny - www.literka.pl

Ø  Kalkulatory – zastosowania na lekcjach - www.kalkulatory.pl

Ø  Komputer w Szkole – zastosowania komputerów na różnych przedmiotach -www.oeiizk.edu.pl

Ø  Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej -www.koweziu.edu.pl

Matura

Ø  Matura.pl – portal edukacyjny - www.matura.pl

Ø  Matura w Interii - matura.interia.pl

Ø  Onet.pl Matury - matury.onet.pl

Ø  Nowa matura - www.matura.oswiata.org.pl

Ø  Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie - www.cke.edu.pl

Ø  Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie - www.oke.krakow.pl

Studia

Ø  Hepi – szkoły publiczne, prywatne, językowe, kursy i szkolenia - www.hepi.pl/szkoly

Ø  Informator uczelniany - uczelnie.maszyna.pl

Ø  Serwis dla studentów - www.korba.pl

Ø  Studia w Interii - studia.interia.pl

Ø  Studiuj – informator dla przyszłych studentów - studiuj.pl

Ø  Uczelnie – serwis informacyjny poświęcony uczelniom wyższym -www.uczelnie.edu.pl

 

Linki do kultury

TEATR

www.instytut-teatralny.pl

Strona Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, który zajmuje się dokumentacją, promocją i animacją polskiego życia teatralnego. Powołuje publiczną debatę o współczesnym polskim teatrze, poszerza perspektywy towarzyszącej mu refleksji naukowej, wspiera działalność badawczą i edukacyjną. Stworzył największy wortal poświęcony w całości polskiemu teatrowi www.e-teatr.pl, jedyną w Polsce internetową telewizję teatralną www.e-teatr.tv oraz specjalistyczną księgarnię PROSPERO.

 

www.e-teatr.pl

Wortal poświęcony w całości polskiemu teatrowi. Znajdują się na nim informacje o spektaklach, festiwalach teatralnych, recenzje, repertuary teatrów w całej Polsce.

 

www.e-teatr.tv

Jedyna w Polsce i jedna z niewielu na świecie telewizja internetowa poświęcona w całości życiu teatralnemu. Jej pomysłodawcą i realizatorem jest Instytut Teatralny, który powołał ją do życia w marcu 2008 roku jako przedsięwzięcie towarzyszące 28. Warszawskim Spotkaniom Teatralnym.

 

www.prospero.e-teatr.pl

Specjalistyczna księgarnia Prospero. To jedyna w Polsce księgarnia specjalistyczna poświęcona w całości teatrowi. W ofercie księgarni znajduje się ponad pół tysiąca tytułów. Wśród nich:

• publikacje o teatrze w Polsce i na świecie

• monografie, biografie i autobiografie ludzi teatru

• najnowsza dramaturgia polska i zagraniczna

• klasyka dramatu

• proza do adaptacji

• czasopisma teatralne

• plakaty, teatralia

• publikacje o tematyce Filmowej

• multimedia związane z teatrem: CD, DVD.

www.assitej.pl

Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ jest jednym z około sześćdziesięciu narodowych ośrodków ASSITEJ na świecie, zajmujących się twórczością teatralną dla młodych widzów. W 1999r. powołał Szkołę Aktorską, która kształci zawodowo absolwentów szkół średnich do pracy aktora na scenie i przed kamerą, przygotowuje do pracy instruktora teatrów szkolnych. Jest głównym organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak, a także głównym organizatorem Konkursu dla Młodych Dramaturgów „Szukamy polskiego Szekspira”.

 

FILM

www.pisf.pl

Strona Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, najmłodszego instytutu filmowego w Europie. Ma za zadanie przywrócić polskiemu filmowi jego rangę i pozycję na świecie. Zmierza do stworzenia powszechnie przyjętego w Europie mechanizmu wspierania kinematografii: developmentu, produkcji, promocji, dystrybucji i rozpowszechniania, a także upowszechniania kultury filmowej.

 

www.sfp.org.pl

Stowarzyszenie Filmowców Polskich istnieje od 1966r. Jest największą reprezentacją ludzi kina w Polsce. Podstawowym celem Stowarzyszenia jest integracja całego środowiska filmowego i dbanie o jego interesy. Jednym z priorytetów jest wspieranie i ochrona zawodu filmowca, zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi oraz wspieranie i animowanie kultury filmowej w Polsce. Stowarzyszenie Filmowców Polskich szczególną troską otacza także młodych filmowców przed i tuż po debiucie, organizując liczne programy szkoleniowe, takie jak: Program 30 minut, Pierwszy Dokument, Laboratorium Scenariuszowe czy Stypendia naukowe. Uczestnictwo w nich jest bezpłatne.

 

www.edukacja.nowehoryzonty.pl

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to projekt umożliwiający dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem (zarówno klasyką jak i twórczością współczesną), pogłębienie ich wiedzy na temat sztuki filmowej, rozwijający ich wrażliwość i przygotowujący do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą. Poprzez Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej organizatorzy chcą zaznajomić i rozkochać młodych widzów w sztuce filmowej, uzupełniając jednocześnie ich szkolną edukację.

 

www.filmotekaszkolna.pl

Filmoteka Szkolna jest przedsięwzięciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Celem Filmoteki jest włączenie wiedzy o filmie do procesu edukacji szkolnej. Program realizowany jest we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskim Wydawnictwem Audiowizualnym oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

www.ceo.org.pl/filmoteka

Strona, na której znajdują się informacje o interesujących wydarzeniach filmowych skierowanych do młodych ludzi. Nauczyciele mogą zapoznać się z materiałami, które mają im pomóc w omawianiu filmów z pakietu „Filmoteki szkolnej” z uczniami.

 

www.przedszkolefilmowe.blogspot.com

Przedszkole Filmowe to weekendowy kurs dla gimnazjalistów, licealistów i studentów, którzy chcą postawić pierwsze kroki na drodze edukacji filmowej. Pierwsza edycja Przedszkola odbyła się w 2003 roku. Od 2006 roku w organizację kursu włączyło się Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz absolwenci Szkoły Wajdy, którzy pełnią rolę opiekunów artystycznych realizowanych etiud. Wykładowcami Przedszkola są m.in. Andrzej Wajda, Marcel Łoziński, Wojciech Marczewski, Agnieszka Glińska, Maciej Drygas.

 

kinofilmowdokumentalnych.blogspot.com

Twórca blogu to Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”: „Obraz dokumentalny jest autorskim zapisem rzeczywistości – świadectwem czasu, w którym powstał. Zmusza do dyskusji na ważne tematy, prowokuje pytania i zachęca do poszukiwań. Taki sposób opowiadania o świecie jest nam bliski i dlatego zapraszamy Warszawiaków na comiesięczne spotkania z kinem dokumentalnym. Pokazom towarzyszą dyskusje z twórcami filmów, socjologami, artystami i promocje ciekawych wydawnictw”

 

FOTOGRAFIA

www.akademiapstryk.pl

Akademia Pstryk propaguje fotografię otworkową – technikę i metodę fotografii, która opiera się na zjawisku „camera obscura”. Akademia rozbudza pasję, kreatywność, stara się zapobiegać postawom pasywnym młodzieży. Pokazuje, że można zrobić ,,coś z niczego”, a następnie zachęca do wykonania zdjęć na zadany, edukacyjny temat.

Na stronie znajdziemy informację o tym, czym jest fotografia otworkowa oraz relacje z projektów Akademii, m.in. projektu z dziećmi na Pradze warszawskiej, z dziećmi romskimi…

 

www.few.pl

Fundacja Edukacji Wizualnej realizuje przedsięwzięcia o charakterze ogólno kulturalnym, oraz edukacyjnym. Najbardziej znaczącym rezultatem działalności Fundacji jest Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi. Ponadto Fundacja stawia sobie za cel organizowanie wydarzeń związanych z kultura obrazu, propagowanie wiedzy o fotografii, filmie i innych sztukach wizualnych, a także rozwijanie świadomości medialnej i wizualnej społeczeństwa.

Projekty Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”:

 

fotoprezentacje-animatornia.blogspot.com/

„Idea spotkań opiera się na relacji doświadczony fotograf – początkujący fotograf. Chcemy doprowadzić dwóch twórców do spotkania i podjęcia wyzwania stworzenia wspólnej wystawy. Z projektem współpracują tacy fotograficy jak Tadeusz Rolke, Mikołaj Długosz, czy Kobas Laksa”.

 

migawki-animatornia.blogspot.com/

„Migawki to formuła otwartych spotkań prowadzonych przez mistrzów polskiej fotografii oraz cykl warsztatów dotyczących różnych jej aspektów. Uczestnicy pod okiem znawców dziedziny rozwijają i pogłębiają swoje umiejętności. Mają możliwość podjęcia dyskusji, wymiany wcześniejszych doświadczeń, poglądów i opinii, uzupełnienie brakujących wiadomości technicznych, wzajemne konsultacje merytoryczne oraz wspólne oglądanie zdjęć”.

 

www.magnumphotos.com

Strona jednej z najbardziej znanych agencji fotograficznych Magnum, skupiającej fotografów zasłużonych dla rozwoju sztuki fotoreportażu. Na stronie między innymi wybór prac autorów, historia agencji.

 

KULTURA

www.culture.pl

Jest to portal poświęcony literaturze, muzyce, sztuce wizualnej, teatrowi oraz filmowi. W każdym z działów opisuje najważniejsze wydarzenia – „co, gdzie, kiedy”. Przedstawia także kulturę polska za granicą. Strona dostępna jest w języku polskim, angielskim oraz francuskim.

 

www.independent.pl

Jeden z największych w Polsce portali prezentujących wszelkie dziedziny kultury i sztuki (muzyka, film, teatr, sztuka, literatura). Spośród innych witryn zajmujących się zbliżoną tematykę wyróżnia go akcentowanie twórczości artystów polskich, powstającej poza głównym nurtem pop-kultury, a więc ambitnej i wywodzącej się ze środowisk kultury alternatywnej, awangardowej.

 

www.sztuka.pl

Portal jest dynamicznym i nowoczesnym źródłem informacji o takich gałęziach sztuki jak malarstwo, rzeźba, grafika, fotografia, moda.

 

www.o.pl

O.pl Polski Portal Kultury jest jednym z największych, opiniotwórczych portali kulturalnych w Polsce. Swoje teksty publikują tutaj znawcy sztuki, kultury, nowych mediów oraz uznani krytycy literaccy. Podstawowym zadaniem portalu O.pl jest przekazywanie informacji do opinii publicznej najważniejszych wydarzeniach z dziedzin: architektura, design, sztuka, nowe media, taniec, muzyka, literatura, teatr oraz sztuka filmowa.