aktualności

nowsze (237-241)   wszystkie (241)

Pamięć, która nie przemija...
100. rocznica urodzin Jana Pawła II

16. maja 2020

„To Wy jesteście ludźmi jutra.
Przyszłość jest w waszych sercach i rękach”

Jan Paweł II - ŚDM, Toronto 2002

Czytaj dalej... (pdf)
IV edycja konkursu „Deutsch in der Hauptrolle” - wyniki

8. maja 2020

Z radością informujemy, iż uczniowie naszej szkoły zdobyli wyróżnienie za film oraz wyróżnienie Goethe Institut w kategorii szkół ponadpodstawowych w IV edycji Regionalnego Międzyszkolnego Konkursu na Film lub Prezentację Multimedialną w Języku Niemieckim „Deutsch in der Hauptrolle”, którego organizatorem jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu.

Wyróżnienie Goethe Institut: Michał Barnaś z kl. III a - opiekun p. Alicja Baran

Wyróżnienie za film: Mikołaj Pajor, Marcin Pikuła i Arkadiusz Piwowar z kl. III i - opiekun p. Magdalena Tutka

Gratulujemy!!
Weekend Patriotycznie

2. i 3. maja 2020

Dziś...

Biała od Orła bieli
czerwona od ran niewoli
tyś krwotok mąk powstrzymała
i opór naszych wrogów złamała

Teraz rozkładasz skrzydła dumnie
dbasz o nasz Dom zaradnie
w Bogu pokładasz nadzieję
z Honorem zapisujesz narodową epopeję

Polska to moja Ojczyzna

#Polska #Świętoflagi #niepodległa

Tęsknimy za Wami!

Jutro...

229. Rocznica uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji, do którego doszło 3. maja 1791r. na Zamku Królewskim w Warszawie i uroczystość NMP Królowej Polski nawiązuje do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza 1956 - powierzenia królestwa opiece Matki Bożej to jedne z najważniejszych świąt dla Polaków.

Uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady, a chcąc korzystać z pory, w jakiej się Europa znajduje i z tej dogorywającej chwili, która nas samym sobie wróciła, wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą egzystencję polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by naród w czasie prawem przepisanym wyraźną wolą swoją nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiego artykułu.
Do której to konstytucji dalsze ustawy sejmu teraźniejszego we wszystkim stosować się mają.


Tak rozpoczyna się uchwalona 3. maja 1791 roku na Zamku Królewskim w Warszawie uchwała rządowa. Przełomowa jak na owe czasy, druga w świecie i pierwsza w Europie nowoczesna konstytucja, była nadzieją na zreformowanie Rzeczypospolitej, m.in. wprowadzając trójpodział władzy i znosząc wolną elekcję.

"Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu. Próbą dla tego umiłowania staje się każde zagrożenie tego dobra, jakim jest ojczyzna" - Jan Paweł II.

Dziś w obliczu pandemii jakże inne ich świętowanie! Dziś dzień wywiesić flagę - 2. dzień maja to dla Polaków Dzień Flagi.
Może warto obejrzeć film o historii naszego kraju!

starsze (227-231)   wszystkie (241)