Logo ZSEM

Zespół Szkół
Elektryczno-Mechanicznych

w Nowym Sączu

aktualności

Bitwa Warszawska

14. sierpnia 2020

100 lat temu na przedmieściach Warszawy ważyły się losy nie tylko Polski, ale i Europy, a nawet świata!
"Cud nad Wisłą" „1920 - POLSKIE ZWYCIĘSTWO DLA WOLNOŚCI EUROPY”


Czas Chwały - Bitwa Warszawska 1920 r. - 18. decydująca w dziejach świata”.


Bitwa Warszawska, nazywana także Cudem nad Wisłą to starcie zbrojne stoczone w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku pomiędzy Rosją Radziecką i Polską - była to decydująca bitwą wojny polsko - bolszewickiej.

Dziś, sto lat po tamtych wydarzeniach pamiętamy o bohaterach tych walk. Pamiętajmy o najwyższych dowódcach, szeregowych żołnierzach, kapelanach, ochotnikach i ochotniczkach...

Znajdujące się w krytycznej sytuacji oddziały Wojska Polskiego, które od czasu zakończenia ofensywy na Kijów pozostawała w odwrocie, zdołały odepchnąć i pokonać nacierającą Armię Czerwoną. Zwycięstwo strony polskiej w bitwie pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej, a także przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią oraz plany rozpętania międzynarodowej rewolucji. Zdaniem brytyjskiego polityka i dyplomaty Edgara D’Abernon bitwa warszawska była jedną z osiemnastu przełomowych bitew w historii świata.

Bitwa Warszawska stworzyła Polakom szansę doprowadzenia wojny do zwycięskiego końca i ocaliła niepodległy byt Rzeczypospolitej. Zwycięstwo nad Rosją Sowiecką, niezależnie od korzyści politycznych i terytorialnych, miało dla Polski ogromne znaczenie moralne. Było to pierwsze od zmierzchu I Rzeczypospolitej wielkie zwycięstwo odniesione samodzielnie przez Wojsko Polsko nad siłami zbrojnymi potężnego do niedawna zaborcy, który krwawo stłumił trzy powstania narodowe. Umożliwiło ono II Rzeczypospolitej prowadzenie samodzielnej polityki wewnętrznej i zagranicznej niezależnej od interesów obcych mocarstw. Pozwoliło wychować młode pokolenie Polaków w polskiej tradycji i polskim patriotyzmie.

Wielka czerwona ofensywa

Spot pt. „1920 – POLSKIE ZWYCIĘSTWO DLA WOLNOŚCI EUROPY”

Przesłanie spotu podkreślają jego słowa: „Po stu latach przypominamy Europie i Światu o polskim wkładzie w obronę najwyższych wartości: wolności, godności ludzkiej, i prawie narodów do samostanowienia. Świat jaki znamy, zawdzięczamy bohaterom Bitwy Warszawskiej”.

100. rocznica Bitwy Warszawskiej - film animowany na podstawie komiksu „Bitwa Warszawska 1920”

W „Elektryku” matura na 100 procent

12. sierpnia 2020

Mimo ekstremalnie trudnego roku szkolnego tegoroczni absolwenci w 100% zdali egzamin maturalny. Wielkie gratulacje dla wszystkich !!! W szczególności dziękuję wszystkim nauczycielom i wychowawcom tegorocznych klas maturalnych za pozostanie z naszymi maturzystami aż do samego egzaminu.

Dyrektor szkoły

Komunikat

12. sierpnia 2020

Dziś (12. sierpnia) ok. godziny 12:00 opublikujemy na stronie
listę uczniów zakwalifikowanych do pierwszych klas w tegorocznej rekrutacji.
pokaż więcej
partnerzy
merula.plszkoltur.plwsb-nlu.edu.pl