Logo ZSEM

Zespół Szkół
Elektryczno-Mechanicznych

w Nowym Sączu

aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca 2021

26. lutego 2021

CZY OFIARY NASZE NIE PÓJDĄ NA MARNE, CZY NIESPEŁNIONE SNY POWSTANĄ Z MOGIŁ...

1 marca obchodzimy wyjątkowe święto, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto ustanowione dla upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego, niepodległościowego podziemia i niepodległościowego ruchu partyzanckiego, stawiającego opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.

Ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób zgrupowanych w oddziałach o różnej orientacji. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie.

Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacji młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.

Oddziały zbrojne o antykomunistycznym charakterze walczyły z Urzędem Bezpieczeństwa, Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Milicją Obywatelską. Podziemie niepodległościowe działało także na Kresach Wschodnich – ziemi grodzieńskiej, nowogródzkiej i wileńskiej.

Pamiętamy, o miejscach naznaczonych krwią Polaków, naszych Bohaterów, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę, ogarnia nas smutek, ale i postanowienie podtrzymywania pamięci o tych, którzy zostali tak okrutnie potraktowani za to, że byli Polakami, że kochali swój kraj.

"Nil", "Zapora", "Inka", "Łupaszka", "Ogień", "Lalek" - żołnierze i działacze podziemia antykomunistycznego. Walczyli o wolną Polskę. Władza ludowa potraktowała ich jak zdrajców.


Posłuchaj: Wykład przygotowany przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
Tekst - Marcin Chorązki, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie

Z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, #GrupaPGE przygotowała specjalną animację do utworu „Jedna chwila” w wykonaniu Kasi Malejonek i Maleo Reggae Rockers z projektu #PannyWyklęte. W ten sposób #PGE uhonorowała Kobiety Niezłomne – często anonimowe, polskie bohaterki, które walczyły o niepodległość. #Inka #Marcysia #Lala #Sarenka #ŻołnierzeWyklęci #pamięć

Czytaj więcej na Facebook'u

"Naród, który traci pamięć -traci sumienie"
- Zbigniew HERBERT

Rekrutacja na staże zawodowe

25. lutego 2021

Rozpoczynamy rekrutację na kolejną edycję staży zawodowych, realizowanych u wskazanego przez siebie pracodawcy, w ramach projektu: „Rozwój Centrum Kompetencji Zawodowych w obszarze elektryczno-elektronicznym” w roku 2021.
Dokumentacja rekrutacyjna jest do pobrania na stronie internetowej szkoły. Dokumenty należy wypełnić czytelnie, najlepiej drukowanymi literami, składana dokumentacja musi być kompletna – dokumenty zawierające formalne braki nie będą brane pod uwagę przy kwalifikowaniu na staże. Uczniowie, którzy po raz pierwszy uczestniczą w obecnej edycji projektu (od czerwca 2020 nie uczestniczyli w żadnej formie) wypełniają formularz rekrutacyjny 1Z, natomiast jeśli ktoś w zeszłe wakacje brał już udział w stażu lub od czerwca 2020 uczestniczył w jakimkolwiek kursie, zajęciach wyrównawczych, doradztwie zawodowym, bądź pobiera stypendium za wyniki w kształceniu zawodowym - wypełnia formularz 5Z.
Kompletne dokumenty rekrutacyjne na staże należy składać w gabinecie pedagoga szkolnego do dnia 12 marca 2021.
Proces rekrutacji prowadzony będzie zgodnie z zasadami zawartymi w §4 Regulaminu uczestnictwa ucznia w projekcie.
W przypadku ilości chętnych przekraczającej limit przyznanych szkole miejsc, decydującym kryterium (zgodnie z regulaminem) będzie ocena zachowania oraz średnia ocen ze wszystkich przedmiotów uzyskana w ostatnim roku szkolnym (2019/2020), a dla uczniów klas pierwszych za pierwsze półrocze bieżącego roku szkolnego.

Regulamin uczestnictwa (PDF)
Regulamin staży CKZ (pdf)
Dokumenty dla ucznia przystępującego po raz pierwszy
Dokumenty dla ucznia przystępującego po raz kolejny

Pusty tusz wrzuć do paki i dokarmiaj zwierzaki!

18. lutego 2021

Nasza szkoła włączyła się w kampanię edukacyjno-charytatywną, której celem jest edukacja ekologiczna dzieci, a dzięki nim również dorosłych, w zakresie segregacji tuszów do drukarek - tzw. kartridży. Zachęcamy uczniów do przyniesienia z domu zużytych tuszów z drukarek atramentowych i wrzucenia ich do przygotowanych w szkole kartonów. Zebrane w ten sposób odpady przekażemy do recyklingu i zakupimy karmę dla zwierzaków ze schronisk. Im więcej tuszów zbierzemy, tym więcej karmy trafi do ich misek.

WAŻNE! Tusze muszą pochodzić z drukarek atramentowych i być oryginalne, czyli nigdy wcześniej nienapełniane.

Na Was zawsze można liczyć !!!!

Dołącz do akcji TUSZ DO PAKI i razem z nami dokarmiaj zwierzaki: tuszdopaki.pl

Oglądaj: Youtu.be

Komunikat - Olimpiada EUROELEKTRA

Zajęcia przygotowujące do 2 etapu Olimpiady Euroelektra w grupie elektrycznej z Panem A. Kościółkiem od dnia 15-go lutego 2021 odbywać się będą wyłącznie w środy o godzinie 11:20 w sali nr 14.

Pilny komunikat - Olimpiada EUROELEKTRA

5. lutego 2021

Uczniowie zakwalifikowani do 2 etapu Olimpiady Euroelektra w grupie elektrycznej będą mieć zajęcia przygotowujące z Panem A. Kościólkiem od najbliższego tygodnia według poniższego harmonogramu:

Środa, godz. 11:20, sala nr 14 – uczniowie klasy 3mT, 4gT, 2mT, 4eT, 3gT i 3eT
Czwartek, godz. 7:30, Sala nr 14 – uczniowie klasy 4mT, 4fT, 2eT i 4gT

Uczniowie zakwalifikowani do dalszego etapu w grupie elektronicznej i teleinformatycznej zajęcia przygotowawcze odbywają według indywidualnych ustaleń z prowadzącymi, tj. z Panem K. Stopką i Panem J. Pomietło

Komunikat

4. lutego 2021

Wszyscy uczniowie, którzy chcą przedstawić swoją pracę na Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości proszeni są o kontakt z P. Tomaszem Librem (w szkole lub poprzez dziennik elektroniczny).

Więcej informacji o Olimpiadzie oraz regulamin

AKTUALNE FORMULARZE NA KURSY Z PROJEKTU UE

1. lutego 2021W szkole trwa rekrutacja na kursy realizowane w ramach projektu pn. „Rozwój Centrum Kompetencji Zawodowych w obszarze elektryczno-elektronicznym”.

Wykaz kursów zaplanowanych do realizacji w roku 2021, a także wszelkie informacje organizacyjne, można otrzymać u Pani Pedagog.

Poniżej do pobrania Regulamin uczestnictwa w projekcie oraz obowiązująca dokumentacja rekrutacyjna.

Regulamin uczestnictwa w projekcie

Dokumentacja rekrutacyjna.

Załączniki nr 1,3,4,6 dla uczniów, którzy pierwszy raz uczestniczą w kursie, załącznik nr 5 dla tych, którzy biorą udział w kursach po raz kolejny.

Ranking Perspektyw: II Technikum w Polsce! Brawo My!

27. stycznia 2021

W tym wyjątkowo trudnym roku
Byli i obecni uczniowie, pokazali na co ich stać...
II najlepsze Technikum w Polsce
Teraz już wiemy, że to jest możliwe,
Wiemy, na co jest Nas wszystkich stać,
Jak miło widzieć twarze szczęśliwe,
Trzeba z siebie tylko wszystko dać.
a póki co... cieszymy się!!!

Był to rok wyjątkowy. Jeszcze kilka miesięcy, tygodni temu, nikt nie wyobrażał sobie, w jaką edukacyjną podróż wspólnie wyruszymy.

Los postawił Nas wobec wielkiego wyzwania , którym musieli sprostać zarówno Uczniowie, jak i Nauczyciele, Pracownicy szkoły oraz Rodzice. Sytuacja wymusiła na nas zmianę dotychczasowego sposobu uczenia i wychowywania. W dodatku stało się to niemal z dnia na dzień - trudne czasy gdzie musicie #zostanwdomu #nośmaseczke - towarzyszy nam do dziś

TYM BARDZIEJ CIESZY II MIEJSCE w Rankingu Najlepszych Techników w Polsce

Serdecznie dziękujemy Wam ubiegłorocznym maturzystom, wszystkim finalistom i laureatom Olimpiad Przedmiotowych, wszystkim uczniom – za wyniki w nauce, wyniki maturalne - sukcesy !!!!!

Dziękujemy i gratulujemy wszystkim Nauczycielom, Dyrekcji za wielki trud i współpracę w realizacji zadań w tej nowej, nieprzewidzianej sytuacji, za wzajemne wspieranie się w rozwiązywaniu problemów, otwartość na szybkie wprowadzanie nowych rozwiązań. Dzięki pasji, zaangażowaniu i wytężonej pracy Wszystkich mamy II miejsce w Polsce.

Dziękujemy za pomoc i wsparcie wszystkim Pracownikom Szkoły a także Wam Rodzice, którzy wspieraliście uczniów i nas nauczycieli

Gratulujemy Wszystkim kolejnego sukcesu !!!!

"Wiedza jest jedyną rzeczą, która wzbogaca,
a której nikt nikomu nie może odebrać"
- Ignacy Jan Paderewski

"Jakbyś miał coś nowego do nauczenia się, a tak się stanie”
Vernon Howard


Dyplom dla Technikum nr 7 w ZSEM za I Miejsce w Małopolsce
Dyplom dla Technikum nr 7 w ZSEM za II Miejsce w Polsce

Czytaj o oglądaj więcej:

Releacja video

Ranking najlepszych liceów i techników 2021

Sądeczanin.info

DTS24.pl

Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

22. stycznia 2021

25. stycznia o godzinie 10:00 odbędzie się (on-line) szkolny etap Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Osoby, które chcą wziąć udział w olimpiadzie, proszone są o kontakt z Edytą Nowak (poprzez e-dziennik) do 24. stycznia.
pokaż więcej
partnerzy
merula.plszkoltur.plwsb-nlu.edu.pl